Tarcza z herbem Topór - kolejny eksponat
przypominający o Tęczyńskich
..................................................................................
Zbiory stowarzyszenia Ratuj Tenczyn wzbogaciły się o kolejny eksponat. Jest nim
drewniana tarcza przedstawiająca herb Topór w wersji średniowiecznej. Topór był
symbolem rodu rycerskiego któremu przewodzili Tęczyńscy.
 
Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w
każdej chwili zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki.
Na przełomie XIII i XIV w. rycerstwo polskie przyjmowało wspólne symbole identyfikujące ich członków i pozwalające przypisać ich do danego kręgu rodzinnego. Przyjęcie przez ród herbu przypadło na okres przewodzenia Toporom przez Nawoja z Morawicy.  Nawój i jego pobratymcy zaczęli pieczętować się herbem przedstawiającym srebrny topór ze złotym styliskiem na czerwonym tle.Topór jako narzędzie walki wskazywał na walecznego ducha rodu i jego niezłomność w boju. Rozwijały się też zawołania herbowe używane podczas zwoływania rodów lub wydawania komendy na polu walk. Zawołanie Toporów brzmiało „Starża” co miało podkreślać starożytność rodu i jego przywódczą rolę nad innymi rodzinami. Herb Tęczyńskich podlegał w ciągu wieków zmianom, dodawano do niego nowe symbole. Stałym i najważniejszym z jego elementem był jednak topór.
Drewnianą tarczę herbową wykonał artysta snycerz Marek Krusiec. Eksponat zawiśnie niebawem w Pałacu
VAUXHALL obok innych pamiątek po Tęczyńskich zgromadzonych przez Ratuj Tenczyn. Stowarzyszenie liczy że w przyszłości tarczę i inne pamiątki będzie można oglądać w muzeum na Tenczynie.

Herb Topór
Drewniana tarcza z herbrm Topór