Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn odtworzyło
proporzec Tęczyńskich
..................................................................................
 
Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn z przyjemnością informuje  że dobiegły końca ponad
dwuletnie  prace związane z odtworzeniem proporca rodu Tęczyńskich.  Realizacja
projektu pozwoliła na wzbogacenie kolekcji pamiątek związanych z zamkiem Tenczyn
o kolejny eksponat, świadczący o wspaniałej historii tego cennego zabytku.
foto Marian Lewicki
Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w
każdej chwili zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki.
Dzięki wyjaśnieniu tych, jak i wielu innych zagadnień udało się wykonać proporzec z wykorzystaniem historycznych metod i z użyciem takich jak przed wiekami materiałów. Pracownia rekonstrukcji historycznych Amictus która wykonywała proporzec zastosowała metodęhaftu, aplikacji wyszywanej i malowania detalu.
Materiały ( ręcznie tkany jedwab i nici ) sprowadzone zostały, z Indii. Drzewce wraz z grotem stanowiące integralną część proporca wykonane zostały również zgodnie z wykorzystaniem historycznych metod i materiałów.
Prace związane z wykonaniem proporca poprzedzone były
wielomiesięcznymi badaniami  zachowanych zabytków i opisów
historycznych mogących świadczyć  o jego wyglądzie , konsultacjami z historykami sztuki, specjalistami w dziedzinie heraldyki, muzealnikami. Konieczne było bowiem określenie wyglądu i kształtu proporca, jego rozmiarów, materiałów  jak również technik jakie miały być użyte w pracach odtworzeniowych.
Grzegorz i Maciej Stępowscy prezentują odtworzony proporzec
Projekt wg. którego wykonano proporzec
 Na proporcu zrekonstruowanym przez stowarzyszenie Ratuj Tenczyn herb Tęczyńskich przedstawiony jest w wersji z 1561 roku. Jako wzór posłużył jego szkic oraz opis z herbarza Bartosza Paprockiego (1584 r.) a także barwne wizerunki widniejące na portrecie Jana Magnusa Tęczyńskiego jak również na obrazie znajdującym się w kościele klasztoru w Rytwianach.
Elementy skladające się na herb Tęczyńskich widoczny na proporcu
Materiały sprowadzone z Indii w celu wykonania proporca
Kolejnym etapem projektu, realizowanego przy wsparciu ze  środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
będzie przeprowadzenie pięciu prelekcji na temat proporca  jak i historii zamku Tenczyn, które odbędą się w najbliższym czasie w
Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach. Dzięki nim młodzież gimnazjalna, jak również mieszkańcy gminy
Krzeszowice będą mogli lepiej poznać wspaniałą historię regionu.


Tego typu projekty realizowane przez stowarzyszenie spełniają zarówno rolę edukacyjną  skierowaną do lokalnej społeczności , jak również funkcję wspierającą lokalny samorząd w pozyskiwaniu środków na zabezpieczanie tak  ważnego dla naszego regionu zabytku jakim jest zamek Tenczyn.    Odtworzony proporzec oglądać  można od 01.02.2014 r. w Miejsko-Gminnej  Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach,  gdzie zawisł on obok reprodukcji historycznych  portretów Tęczyńskich. Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn gromadzi i odtwarza pamiątki po Tęczyńskich, licząc że trafią one kiedyś do muzeum które stworzone będzie w remontowanym obecnie zamku Tenczyn.

Herb Tęczyńskich w wersji z 1561 r.